Wyjazd klas ósmych do Muzeum Pamięci Auschwitz- Birkenau


2023-04-24

4 kwietnia klasy 8a i 8b wraz z opiekunami: p. M. Gołek, p. E. Jurzak, p. K. Nowakowskim oraz p. E. Adamus udały się w podróż inną niż zwykle… Bez pięknych widoków, cudownych wrażeń, bez MacDonalda…

To była jakże długa i pouczająca lekcja historii. Stał się nią wyjazd do Muzeum Pamięci Auschwitz- Birkenau, której dopełnieniem był przejmujący film „Kurierka” obejrzany w Muzeum Ziemi Oświęcimskiej, (uczniowie dzięki uprzejmości przewodnika mogli również zobaczyć część całego muzeum). Natomiast zwieńczeniem naszej podróży było obejrzenie wystawy prac pana Mariana Kołodzieja pt.: „Klisze pamięci” przy klasztorze franciszkanów w Harmężach. Przedstawiała ona artystyczną wizję obozowych przeżyć byłego więźnia obozu. Autor napisał: „To nie wystawa – nie sztuka, nie obrazy, a słowa zamknięte w rysunku. Nie było zresztą moim zamiarem spełnienie obowiązku pamięci i dania świadectwa poprzez sztukę. Sztuka jest bezradna wobec tego, co człowiek zgotował człowiekowi…”.

Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci. Serdeczne podziękowania należą się panu Kazimierzowi Nowakowskiego, historykowi- pasjonacie, za propozycję i zachęcenie młodzieży do zwiedzenia Muzeum Ziemi Oświęcimskiej oraz wystawy.

 

 Oto jak uczniowie zapamiętali wizytę w miejscu tych strasznych wydarzeń:

 „...dowiedziałem się, co naprawdę się tam działo, cieszę się, że mogłem poznać historię tego obozu”,

„Pobyt w obozie poruszył mnie i skłonił do przemyśleń, jednak o wiele większe wrażenie wywarł na mnie film „Kurierka”,

„...gdy pani opowiadała o śmierci małych dzieci, było mi bardzo przykro, ludzie tak naprawdę nic nie zrobili, a ich karano...”,

„... najbardziej w całej wyprawie zaciekawiły mnie dzieła Kołodzieja.. Obrazy te miały dużo metaforycznych elementów”,

„straszne były te stosy ubrań, butów..”,

„w czasie oglądania filmu, zaskoczyło mnie, jak kurierka nie bała się iść na tak trudną misję”.

  

Ewelina Adamus