Wycieczka do lasu


2023-09-08

Korzystając z pięknej wrześniowej pogody, przedszkolaki z oddziału P2 wybrały się na spacer do pobliskiego lasu. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Podczas wędrówki, przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedziały, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt oraz hałasować. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.

Pamiętajmy, że leśne powietrze jest niewątpliwie sprzymierzeńcem naszego zdrowia, ponieważ jest wyjątkowo czyste, a rosnące w lesie rośliny wykazują działania antyseptyczne, dzięki temu powietrze w lesie jest właściwie wolne od zanieczyszczeń. Na łonie natury używamy ponadto uwagi mimowolnej, która nie wymaga od nas wysiłku. Wtedy nasz umysł odpoczywa. Czas spędzony w naturze to doskonała okazja do głębokich rozmów, odkryć, obserwacji oraz poszerzenia świadomości sensorycznej dzieci.

„Zamknij oczy i wsłuchaj się, 
 jak szumią drzewa. 
Wsłuchaj się jak, 
 pięknie ptaszek śpiewa. 
Wsłuchaj się jak szemrze las. 
Jak jest pięknie wkoło nas! 
Usiądź i namaluj tęczę barw,  
która otacza nas. 
Zatańcz w rytm płynącej muzyki. 
Przenieś śpiew ptaków na grające smyki. 
I zanurz się w otchłani marzeń niezmiernej 
Jak gdybyś był twórcą tej radości pełnej.”

                                              Natalia Otczyk

Agnieszka Brzana