Rola sztuki w życiu szkoły


2021-04-08

Dzisiejszy świat nastawiony jest głównie na rozwój technologii cyfrowych. Edukacja kładzie nacisk w szczególności na nauki ścisłe, informatykę, matematykę... Coraz mniej miejsca znajduje się dla sztuki i muzyki. Dzieci od najmłodszych lat starają się być kreatywne, tworząc właśnie „dzieła sztuki”. Dziecięce malunki wyrażają ich wyobraźnię, sposób postrzegania świata, otaczającej go rzeczywistości, a także obecnych umiejętności. Dziecięce artykuły plastyczne, takie jak: kredki, pisaki, czy farby są dla nich bardzo ważną „zabawką”. Bardzo chętnie po nie sięgają. Edukacja szkolna dość mocno ogranicza umiejętności twórcze. Wszystko to zastąpione jest urządzeniami elektronicznymi, internetem, w wyniku czego zainteresowanie dzieci sztuką z roku na rok maleje. Tymczasem obcowanie ze twórczością artystyczną niesie ze sobą ogrom korzyści, które pozytywnie wpływają na rozwój najmłodszych i nastolatków. Zobaczcie, jaką rolę sztuka może odgrywać w życiu dziecka.

Kreatywne zajęcia niezwykle wspomagają komunikację dziecka. Prace wykonywane przez najmłodszych bardzo często inicjują rozmowę. Maluchy próbują opowiedzieć o tym, co chcieli przedstawić za pomocą sztuki. Kontakt z plastyką pomaga im również w przyswajaniu informacji. Obrazki wspierają proces zapamiętywania, kojarzenia oraz przetwarzania.

Obcowanie ze sztuką sprawia, że dzieci stają się bardziej wrażliwe na problemy i poglądy innych ludzi. Zaczynają w ten sposób dostrzegać inną perspektywę danej rzeczy, sytuacji. Uczą wyrozumiałości, tolerancji dla innych ras, czy kultur. Otwierają je na świat i jego „inność”. Twórczość plastyczna inspiruje ich także do rozmów na „ważne” i trudne tematy. Sztuka jest  ogromnym źródłem wiedzy, w której dzieci poznają mechanizmy rządzące światem i relacjami międzyludzkimi.

Dzieci w kontakcie ze sztuką nabywają wielu cech i zdolności, które potrzebne mu będą w przyszłym życiu codziennym. Twórczość artystyczna kształci ich cierpliwość, wrażliwość, wytrwałość oraz odpowiedzialność za to, czego stają się twórcami. Edukuje również ich inteligencję emocjonalną, co sprawia, że ich relacje z innymi osobami są bardziej empatyczne. Sztuka wspomaga także analizę własnych emocji (introspekcja). Dziecko w ten sposób posiada większą świadomość samego siebie oraz swoich odczuć i doznań wewnętrznych.

 Twórczość plastyczna kształtuje także u dzieci zdolności manualne. Rysowanie, wycinanie, wyklejanie, składanie modeli - wszystkie te czynności, uczą małych artystów skupienia oraz koordynacji ruchowej. Sztuka sprzyja również pełniejszej świadomości własnego ciała, co za tym idzie prawidłowemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Sztuka niepodważalnie niesie wiele korzyści dla dziecka, ale i dorosłego. Ważne jest to, aby pamiętać, że twórczość artystyczna nie powinna być nastawiona wyłącznie na osiąganie jak najlepszych wyników, ale sama droga, którą przebywają, czyli sama twórczość i działanie ma największą wartość. Pozwólmy dzieciom eksperymentować, dajmy im szansę na odkrywanie oraz pielęgnowanie swoich pasji. Chwalmy przede wszystkim ich wysiłek, a nie tylko efekt, który uzyskają.

                                                                                                            Marta Kasperek

Tak pracują nasze dzieci w domu