Bronisław Obara – patron naszej Szkoły


2021-11-04

1. Wstęp (zdjęcie 1)

2. Bronisław Obara żył w latach 1884-1940.
O dzieciństwie i młodości Bronisława Obary wiemy bardzo mało. Urodził się 17 V 1884r. W Łączkach Jagiellońskich koło Krosna. Pochodził z rodziny chłopskiej. Należał do najaktywniejszego pokolenia młodzieży galicyjskiej wychowanej w duchu ideałów pozytywistycznych, która całą swoją wiedzę i młodzieńczy zapał poświęciło ,,pracy u podstaw”. Jak tysiące polskich „Siłaczek„ i „Judymów”, Bronisław Obara oddał się bez reszty pracy wśród ludu i dla ludu na polskiej wsi. (zdjęcie 2,3,4)

3. Od września 1904r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w jednoklasowej szkole w Witkowicach. Uczył dzieci nie tylko pisać i czytać, ale pracował także wśród dorosłych, budził świadomość narodową, uczył patriotyzmu i solidaryzmu społecznego. Walczył z biedą wynikającą z niewiedzy, z przesądów i z bezradności mającej swoje podłoże jeszcze w czasach pańszczyźnianych. Na jego najlepsze lata pracy przypadła I wojna światowa. Wspólnie z witkowickimi gospodarzami przeżywał dramat pożegnań ojców i synów wezwanych na front do armii austriackiej, odczytywał listy przychodzące z wojny z wiadomościami o rannych, wziętych do niewoli lub zabitych żołnierzach z Witkowic. Wśród tych, którzy nie wrócili z wojny, byli także jego uczniowie, których bardzo dobrze znał z pierwszych lat swojej pracy nauczycielskiej. (zdjęcie 5)

4. Bronisław Obara mieszkał w skromnych warunkach wraz z żoną i synem Czesławem. Dokładnie nie wiemy, co go połączyło na stałe z Witkowicami. Warunki pracy były bardzo trudne, uczył najczęściej sam w latach1904-1915, po 200 dzieci zapisanych równocześnie w danym roku. (zdjęcie 6)

5. Bronisław Obara był współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej (1906r.), Kasy Stefczyka (1909r.), Kółka Rolniczego (1917r.), Koła Gospodyń i Czytelni Towarzystwa Szkoły Ludowej. (zdjęcie 7,8 ,9)

6. Pamiątka – Legitymacja kierownika szkoły Bronisława Obary. Funkcję ta pełnił od roku 1914 do wybuchu II wojny światowej. (zdjęcie nr 10)

7. W Kronice budowy szkoły pisanej przez Władysława Tolarczyka czytamy:
„23 IV 1940r. Gestapo zabrało kierownika szkoły Bronisława Obarę, nauczycieli Kruca Rudolfa i Surmę Józefa, zaś Surma Stanisław uciekł w ostatniej chwili oknem i nie złapano go. Bronisław Obara katowany w różny sposób zmarł w obozie Dachau 8 września 1940r. Prochy jego sprowadziła żona i pogrzebano go na miejscowym cmentarzu. Policja niemiecka patrolowała, kto bierze udział w nabożeństwie za jego duszę i kto poszedł na cmentarz. Nie było żadnych mów i nabożeństwo ciche w kościele, ale ludzi, a zwłaszcza dzieci było dużo. Milczenie i wymowa oczu była wymowna”  (zdjęcie 11)

8. Fragment kroniki Władysława Tolarczyka.  (zdjęcie 12) 

9. Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 14 października 1986r. Rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez księdza Michała Maciejczyka, w której licznie uczestniczyli nauczyciele, dzieci, rodzice uczniów i zaproszeni goście. Główne uroczystości odbyły się na podwórku szkolnym. Najważniejszą częścią programu było nadanie Szkole Podstawowej w Witkowicach imienia Bronisława Obary oraz przekazanie przez społeczeństwo Witkowic sztandaru dla szkoły. Odebrał go ówczesny dyrektor szkoły Marek Podwin.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, w której zaprezentowały się dzieci ze szkoły oraz wystąpił gościnnie Zespół „Kęty” działający przy Domu Kultury w Kętach. Wśród zaproszonych gości był syn Bronisława Obary - Czesław oraz przedstawiciele władz lokalnych i oświatowych.

Na parterze w holu szkoły wykonano ścianę reprezentacyjną z gablotkami na sztandar i pamiątki związane z patronem szkoły. Umieszczono na niej tablice pamiątkową ufundowaną przez młodzież, nauczycieli i społeczeństwo Witkowic. Od tego dnia ważniejsze uroczystości szkolne uświetniane są pocztem sztandarowym. (zdjęcie 13,14)

10. 11 listopada 2010r. w szkole uroczyście było obchodzone Święto Patrona Szkoły z okazji 70 rocznicy śmierci Bronisława Obary. Wśród zaproszonych gości był wnuk Patrona – Edward Obara, który ofiarował uczniom portret Bronisława Obary. (zdjęcie 15)

11. Bronisław Obara mimo, że nie był rodowitym mieszkańcem Witkowic związał całe swoje życie z nasza wsią.

Z relacji najstarszych mieszkańców, (którzy pamiętali Bronisława Obarę), i połowicznych zapisków kronikarskich można wnioskować, że był to człowiek bardzo pracowity, skromny, niezwykle wrażliwy na potrzeby całej wsi. Stworzył lokalne organizacje i szerzył patriotyzm wśród mieszkańców . W podzięce ludność Witkowic   postanowiła nazwać Szkołę jego imieniem. Co roku wspominamy Bronisława Obarę we wrześniu w związku z rocznicą śmierci, w październiku (obchody nadania imienia szkole) oraz w listopadzie podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.