Co dzieje się w naszej szkole w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”?


W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” otrzymaliśmy wiele nowoczesnych sprzętów oraz pomocy dydaktycznych, które pomagają uczniom  w wykształceniu kompetencji przyszłości z obszaru tzw. STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).  W tym artykule chcemy przedstawić jak wykorzystujemy otrzymane pomoce. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć.

Długopisy 3D

Długopis 3D to urządzenie o kształcie długopisu, z którego końcówki wydobywa się rozpuszczony filament w różnych kolorach. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trójwymiarze. Uczniowie klasy szóstej mieli okazję na dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego wykonać pracę za pomocą długopisów 3D. Powstały flagi różnych państw niemieckojęzycznych. Również na zajęciach świetlicowych dzieci wykonały swoje własne projekty. Warto zaznaczyć, że dla wielu uczniów była to pierwsza praca wykonana  za pomocą technik 3D, uczniowie byli bardzo zainteresowani i zaangażowani. Praca z urządzeniem uczy koncentracji, cierpliwości oraz rozwija umiejętności manualne (np. właściwy chwyt pisarski). Ćwiczenia z długopisem 3D są fascynujące, motywują do ćwiczeń. Ponadto praca z długopisem 3D wyzwala pozytywne emocje, które wspomagają proces uczenia się. Długopis 3D zmienia rysunki w przestrzenne obiekty i dzięki czemu stają się prawdziwą atrakcją dla oczu. Długopis 3D można wykorzystać do ćwiczeń na gotowych szablonach, ale warto także zaproponować uczniom tworzenie własnych projektów.  Przygodę z długopisem 3D warto rozpocząć od prostych ćwiczeń, na szlaczkach, podstawowych kształtach, a w późniejszym czasie przechodzić do bardziej skomplikowanych elementów. 

Lego Education

Chyba każdy z nas choć raz w życiu miał styczność z klockami Lego. Jednak Lego Education to coś więcej, to cały systemu nauczania — intuicyjnego, otwartego i niezwykle elastycznego rozwiązania, które umożliwia praktyczną naukę. Zapewnia dzieciom nieograniczone możliwości praktycznej nauki przedmiotów STEAM przez zabawę, która pomoże im rozwinąć przydatne umiejętności oraz nabrać pewności siebie. Zapoznaliśmy się z zestawami dostępnymi w naszej szkole i wielu z nas przepadło na dobre. Zajęcia świetlicowe, lekcje informatyki i każdą wolną chwilę wykorzystujemy na tworzenie nowych  projektów! Uczniowie ćwiczą umiejętność rozwiązywania problemów i opowiadania historii podczas zabawy, która uczy wytrwałości i samodzielnego myślenia.  Jesteśmy pewni, że Lego Education będzie towarzyszyć nam przez cały  rok szkolny, a to dopiero początek naszej przygody.

Drukarka 3D

To niesamowite urządzenie zagościło na dobre w pracowni informatycznej. Uczniowie na lekcjach informatyki poznali proces druku 3D a także narzędzia, które pozwalają samodzielnie zaprojektować wydruk. W naszej szkole wykorzystujemy drukarkę 3D Skrinter oraz laboratorium SkriLab. Wydrukować można dosłownie wszystko! Urządzenie ma nawet wbudowaną kamerę, która pozwala nam śledzić proces wydruku na ekranie komputera. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. (7 XI)

Opracowanie: Ewelina Adamus, Justyna Falc, Bogdan Kocemba, Barbara Kos