Wycieczka z programu „Mój sukces”


2023-01-23

Wyjątkowi uczniowie ZSP Witkowice zostali wyróżnieni w programie „Mój sukces” za wzorowe lub bardzo dobre zachowanie oraz postępy w nauce. Rada Rodziców zafundowała dzieciom fantastyczny wyjazd.

W piątek 20.01.2023r. pięćdziesięciu uczniów naszej szkoły odwiedziło Planetarium w Chorzowie i mogło uczestniczyć w seansie Explore.  Człowiek od zarania dziejów z fascynacją spoglądał w niebo. Gwiazdy inspirowały badaczy, takich jak Mikołaj Kopernik i Johannes Kepler. Prawa Keplera całe stulecia po śmierci ich autora pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu. Dzięki nim możliwe było zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wysłanie sond kosmicznych poza granice Układu Słonecznego. Pokaz prezentował, jak działają te prawa przy użyciu prostych, łatwych do zrozumienia animacji i jasnych objaśnień. Następnie dzieci, w mniejszych grupach, uczestniczyły w zajęciach z geofizyki. Przeprowadzono je w formie ekspozycji, na której prezentowano zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Po wejściu do specjalnych komór zwiedzający przenieśli się na chwilę w różne strefy klimatyczne,  a stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwoliło na sprawdzenie,  jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. 

Kolejną atrakcją było zwiedzanie Palmiarni w Gliwicach. Obecnie jest ona nowoczesną instytucją i prawdziwą egzotyczną oazą w centrum przemysłowego miasta. Oprócz roślin tropikalnych czy kaktusów można tu zobaczyć chociażby owiane złą sławą piranie czy groźne gady.

Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tak cudownej wycieczki, mamy nadzieję, że zmobilizuje to kolejnych uczniów do nauki.

K. Romik