Wycieczka klas 3 a i 3 b do Kopalni Soli w Wieliczce
1 czerwca 2026 roku uczniowie klas 3a i 3b uczestniczyli w niezwykłej wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce – jednego z najcenniejszych zabytków w Polsce i miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pod opieką pani przewodniczki uczniowie przemierzali Trasę Turystyczną, poznając historię kopalni oraz tajniki pracy górników. Podczas zwiedzania mogli podziwiać wykute w soli komory, niezwykłe solne rzeźby, majestatyczne konstrukcje ciesielskie oraz malownicze podziemne jeziora. Największe wrażenie na wszystkich uczestnikach zrobiła Kaplica św. Kingi – prawdziwe dzieło sztuki wykonane w całości z soli.
W trakcie wycieczki uczniowie pokonali blisko 3 kilometry krętych korytarzy, zeszli na głębokość 135 metrów pod ziemię oraz przeszli około 800 schodów. Była to nie tylko fascynująca przygoda, ale także cenna lekcja historii i kultury regionu.
Dużą atrakcją okazała się również przerwa na pyszny posiłek w Karczmie Górniczej, położonej aż 125 metrów pod ziemią, w komorze Witolda Budryka. W niezwykłej podziemnej scenerii uczniowie mogli odpocząć i nabrać sił do dalszego zwiedzania.
Podczas całej wycieczki dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści przewodniczki, poznawały legendę o św. Kindze oraz ciekawostki związane z wydobyciem soli. Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji, rozwijaniu ciekawości świata oraz zdobywaniu nowych doświadczeń.
Pełni wrażeń, nowych wiadomości i niezapomnianych wspomnień wróciliśmy do szkoły, zgodnie stwierdzając, że wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce była wyjątkowym sposobem na świętowanie Dnia Dziecka.
Marta Dutka
