Wycieczka edukacyjna klasy 8a do Auschwitz-Birkenau oraz do Centrum świętego Maksymiliana Marii Kolbego
22 maja klasa 8a wraz z opiekunami udała się na wyjazd edukacyjny do Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która dokładnie wprowadziła nas w temat i opowiedziała historię tego miejsca. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport ludzi z więzienia w Tarnowie dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez pewien czas, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.
Kolejnym punktem wycieczki była wystawa „Klisze pamięci” w Centrum świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Harmężach. W dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, wchodzącego w skład Centrum św. Maksymiliana, pod koniec lat 90. została zainstalowana na stałe wystawa zatytułowana: „Klisze pamięci. Labirynty”. Jest to ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432, która obok swej niezaprzeczalnej wartości artystycznej, posiada również walor świadectwa.
Wystawa jest artystyczną wizją gehenny obozowej, a jednocześnie ukazuje heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. o. Maksymiliana Marię Kolbego. Marian Kołodziej po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą plastyczną opowieść o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”.
Magdalena Świątek