Warsztaty teatralne


2020-10-08

W dniach 1, 2 i 6 października 2020 r. uczniowie klas 3 a i 3 brali udział w warsztatach teatralnych pt. „Waga dźwięku i koloru – przedmioty nieWAŻNE całkiem na poważnie.” Projekt był realizowany przez Dom Kultury w Kętach, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzący z Funduszu Promocji Kultury. Zajęcia prowadził pan Włodzimierz Pohl – aktor, reżyser, lalkarz i lektor, obecnie pracujący w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Warsztaty  były podzielone na 3 spotkania, każde trwało 2 godziny lekcyjne. Pierwsze 2 części dotyczyły muzyki w teatrze. Poruszano rolę chóru muzycznego, komentatora akcji w starożytnym teatrze, tła muzycznego w spektaklu, onomatopei – wyrazów dźwiękonaśladowczych, efektów muzycznych, podkreślających emocje w teatrze.

 W trakcie zajęć dzieci pod opieką pana Włodzimierza przygotowały etiudy teatralne do wiersza Jana Brzechwy „Ptasie plotki”. Uczniowie wcielali się w bohaterów wiersza poprzez naśladowanie głosów i oddanie cech charakterystycznych postaci.

Kolejna część dotyczyła scenografii w teatrze, dzieci odgrywały etapy stwarzania świata. Pracowały z foliami malarskimi. Ćwiczenia teatralne z nietypowym rekwizytem scenicznym wywołały u dzieci spory entuzjazm, mali aktorzy wykonywali powierzone zadania z ogromnym zaangażowaniem.

Marta Dutka