Program Czytelniczy „Czytam z klasą” w klasie 1b – innowacyjne metody rozwijania czytelnictwa


2024-06-11

Klasa 1 b brała udział w programie czytelniczym „Czytam z klasą” realizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Kętach. Akcja ta łączy tradycyjne czytanie książek z nowoczesnymi technologiami, takimi jak programowanie i tworzenie opowiadań w "ScratchJunior", układanie opowieści przy pomocy robota Photona i Dasha oraz kreatywne programowanie z Minecraftem.

W ramach realizacji zadań w naszej szkole Pani Barbara Bednarz przeprowadziła 3 warsztaty:

 - Literacka podróż z robotem Photon, w trakcie zajęć uczniowie wykorzystywali elementy programowania robota Photon do tworzenie własnych opowiadań,

- Skarpetkowe przygody z Dashem i Dotem, materiał zajęć był związany z popularną książką Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych),

- Boom na komiksy – w trakcie warsztatów, uczniowie w zespołach dwuosobowych tworzyli proste programy, które zawierały animowane komiksy.

Ostatnie zajęcia „Z komiksu do gry komputerowej” odbyły się w Mediatece w Kętach, zajęcia zawierały elementy programowania z wykorzystaniem gry komputerowej Minecraft Education oraz popularnych komiksów z serii Minecraft.

Integracja czytelnictwa z nowoczesnymi technologiami okazała się strzałem w dziesiątkę. Program "Czytam z Klasą" nie tylko zachęcił uczniów klasy 1b do zapoznania się z ofertą czytelniczą Biblioteki Gminnej w Kętach,  ale także wprowadził ich w świat programowania i nowoczesnych technologii. Dzięki kreatywnym metodom nauczania, dzieci nie tylko poszerzyły swoją wiedzę, ale również rozwijały wyobraźnię i zdolności twórcze.

Marta Dutka