Międzynarodowa Współpraca Szkół Palkovice 2025
20 i 21 maja 2025 roku uczniowie ze szkół z Witkowic i Bujakowa wraz z opiekunami przebywali w czeskich Palkovicach. Wyjazd zorganizowano na zaproszenie dyrektora czeskiej szkoły – Základni škola a materška škola. Pierwszego dnia, po uroczystym powitaniu, odbyły się zabawy sportowe, których celem była oczywiście integracja grup polsko-czeskich. Po obiedzie cała grupa pojechała do Ostravy, by tu wspólnie spędzić czas w Laser Arena. Uczniowie podzieleni na 2 grupy- drużyny mogli spróbować gry laserowej, wspólnej strategii i współpracy w zespołach. Uczniowie z Witkowic i Bujakowa gościli też w czeskich rodzinach, co było okazją do lepszego poznania i przełamywania barier językowych.
W drugim dniu polsko-czeska grupa zwiedzała m.in. Zamek Helfstyn oraz Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe
Architektura XIIIw. Zamku Helfštýn góruje nad doliną Bramy Morawskiej. Cały kompleks składa się z szeregu budynków gospodarczych i fortyfikacyjnych. Zamek posiada cztery dziedzińce otwarte dla zwiedzających, pięć bram, liczne bastiony, wieże i rozbudowany system fortyfikacji wewnętrznych i zewnętrznych. Ze względu na swoje rozmiary jest to jeden z największych kompleksów zamkowych w Europie .
Z kolei jaskinie leżą w malowniczej dolinie uzdrowiska Teplice nad rzeką Beczwą. Unikalny wystrój nadaje im minerał aragonit Uczniowie zobaczyli tu m.in. stalaktyty i stalgmity. Najniższe poziomy jaskini są trwale zapełnione gazem- dwutlenkiem węgla. Są to najcieplejsze jaskinie w całej Czeskiej republice - z temperaturą 14,5°C. Były odkryte w roku 1912 a do zwiedzania są udostępnione od 1926 r.
Dwa dni pełne wrażeń wzbogaciły nas o niezapomniane przeżycia i wiedzę, ale również dały możliwość poznania ciekawych ludzi, nawiązania nowych znajomości. Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam wyjazd i pobyt w czeskich Palkovicach.
Opiekun Klubu Mlodego Ekologa
M.L.
