Drugie życie butelki PET


2021-03-09

Plastikowe butelki produkowane są tysiącami. Po ich opróżnieniu można nadać im drugie, albo lepsze życie zanim trafią ostatecznie na wysypisko, czy do recyklingu.

Oczywiście najlepiej po prostu unikać plastikowych opakowań. Wodę mineralną czy soki można kupować w opakowaniach szklanych, ale nie każdy ma w sobie tyle konsekwencji, by pilnować się przez cały czas. A szkoda, bo butelki typu PET najczęściej zaraz po wykorzystaniu trafiają do kosza. Dobrze, jeśli specjalnie oznaczonego na takie odpady, jest wtedy gwarancja, że zostaną poddane recyklingowi lub trafią do spalarni. Przemysłowy recykling sprawia, że z butelek PET można wykonać przędze dla przemysłu tekstylnego, plastikowe płytki i folie (na przykład w formie tacek na żywność). Niekiedy surowiec ten dodaje się do materiałów wykończeniowych wnętrz kokpitu samochodów albo do produkcji mebli.

A jeśli butelka znajduje się w naszym otoczeniu i może trafić do kosza to najlepiej wykonać z niej ekologiczne zabawki lub przedmioty. To naprawdę świetna zabawa! Tworzenie zabawek z odpadów to projekt z ostatnich  zajęć techniki w klasie 5. Najczęściej wykonywanymi zabawkami z odpadów są stworki, pojazdy, przedmioty codziennego użytku,  roboty, samoloty, wazony, itp. Tak naprawdę możliwości jest mnóstwo, a ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Zabawki ekologiczne z odpadów to bardzo dobry pomysł na naukę, ponieważ dziecko poznaje zjawisko recyklingu, uczy się odpowiedzialności za środowisko i rozwija swoją kreatywność.

A oto galeria prac :)