Czym jest streaming?


2020-11-30

Nowe media w edukacji to przeniesienie działań dydaktyczno – wychowawczych w przestrzeń online. Inaczej mówiąc jest to przerzucenie procesu nauczania ze szkolnej ławki i klasy z tradycyjną tablicą, do świata wirtualnego. Jednym z nich jest streaming. Streaming (z języka angielskiego stream – strumień) jest transmisją materiału wideo na żywo za pomocą Internetu. Jeżeli przesyłanie danych odbywa się w czasie rzeczywistym, możemy mówić o streamingu online.

Streaming jest doskonałym sposobem na interaktywne przekazywanie wiedzy. Lekcjom online często towarzyszy czat, na którym uczniowie od razu mogą pytać o trudniejsze zagadnienia. Nauczyciel po zakończeniu lekcji na bieżąco może tłumaczyć niezrozumiałe treści. Ta metoda ma jeszcze jedną ważną zaletę łączy nauczanie synchroniczne i asynchroniczne. Nauczanie synchroniczne  odnosi się do wydarzenia edukacyjnego, w którym grupa uczestników uczy się w tym samym czasie. W tym celu wszyscy uczestnicy powinni znajdować się w tej samej fizycznej lokalizacji jak klasa lub w tym samym środowisku online,  gdzie mogą wchodzić w interakcje z prowadzącym i innymi uczestnikami.

Wtedy ma miejsce prawdziwa interakcja z innymi ludźmi. Do korzyści nauczania synchronicznego należą: interakcja między uczestnikami, wymiana wiedzy i doświadczeń, informacja zwrotna, ustalony plan działań (tok lekcji). Podczas nauczanie asynchronicznego nauczyciel,  wykładowca i uczestnicy nie są zaangażowani w proces kształcenia w tym samym czasie. Nie ma interakcji w czasie rzeczywistym. Korzyścią nauczania asynchronicznego jest to, że  uczniowie mogą uczyć się we własnym czasie i  własnym tempie. Ze streamingu korzystają platformy edukacyjne do zajęć zdalnych takie jak na przykład Microsoft Teams. Uczniowie wykorzystując swoje konta, logują się w swojej wirtualnej klasie. W kalendarzu sprawdzają swój harmonogram zajęć online. Kolejną zaletą takie formy nauczania jest możliwość nagrywania zajęć.

Platformy streamingowe mogą być płatne lub bezpłatne jak choćby YouTube. Tu można znaleźć np. kanały wytwórni płytowych, wykonawców, rozgłośni radiowych, które w sposób legalny udostępniają w streamingu muzykę. Cyfrowym serwisem streamingowym specjalizującym się w ofercie muzycznej dostępnej na żądanie, jest Spotify (www.spofity.com). Oprócz płatnego abonamentu daje on możliwość opcji bezpłatnej z której można korzystać na komputerze logując się poprzez np. Facebook. Żyjąc w erze cyfrowej jesteśmy przytłoczeni nowymi technologiami kształcenia, wydaje się jednak, ze będziemy musieli je poznać i polubić.


   opracowała Marta Kosta