Bezpieczny przedszkolak w sieci!


2023-01-25

W ostatnich latach obserwujemy coraz większą liczbę małych dzieci korzystających z internetu. Dziś nikogo już nie dziwi widok 3-4-latka trzymającego w ręku tablet czy telefon. Nie możemy powstrzymać naszych dzieci przed przebywaniem w sieci, ale musimy być bardzo ostrożni, ponieważ czyha tam na nie wiele zagrożeń. Zwykle mamy tu na uwadze  dzieci starszej nastolatki, ale Rodzice przedszkolaków powinni być również bardzo wyczuleni na ten temat, gdyż profilaktyka od najmłodszych lat jest bardzo ważna.

Dzieci poniżej 2-go roku życia nie powinny korzystać z nowych technologii. Dzieci w wieku 3-5 lat mogą korzystać z nich przez 1 godzinę dziennie, im mniej tym lepiej, ale pod ścisłym nadzorem Rodziców. Jest to ważne, ponieważ właśnie na tym etapie dzieci uczą się zachowań prospołecznych.

Rodzicu, jeśli pozwalasz dziecku często i niekontrolowanie korzystać z Internetu oraz nowych technologii, pamiętaj, że skutkiem oraz zagrożeniem nadmiernego korzystania z mediów przez najmłodszych może być:

·         Problem z uwagą i koncentracją dziecka;

·         Upośledzenie umiejętności pracy w zespole;

·         Zaburzenia emocjonalne i społeczne (może powodować opóźniony rozwój mowy);

·         Dziecko może napotkać na niepożądane i nieodpowiednie treści;

·         Nękanie w Internecie;

·         Zagrożenia związane ze spotkaniem z kimś poznanym online;

·         Uzależnienie od Internetu.

Internet jest po telewizji najpopularniejszym środkiem masowego przekazu. Młodsze dzieci coraz więcej czasu spędzają online.

Rodzicu, zastanów się nad świadomym wykorzystaniem Internetu w procesie edukacyjnym - masz w tej sprawie wiele do powiedzenia!!

Natalia Klęczar