Akcja „Szkoła do hymnu”


2020-11-12

„Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem...”

"Mazurek Dąbrowskiego", którego tekst nazywany jest również Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, powstał w 1797 r. Autorem słów jest Józef Wybicki, pisarz i polityk, natomiast twórca melodii opartej na motywach ludowego tańca mazurka, do dzisiaj pozostaje nieznany. "Mazurek Dąbrowskiego" został oficjalnie uznany polskim hymnem narodowym w 1927 r.

Już po raz kolejny, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada, o symbolicznej godzinie 11:11, przedszkolaki zaśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy nasze przedszkole we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.