12 kwietnia - Dzień Czekolady


2021-04-12

 Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca, ale w Polsce czekolada ma swoje święto 12 kwietnia.

Czym w ogóle jest czekolada i jak powstaje? Droga tabliczki czekolady rozpoczyna się na plantacji kakaowców. Największe plantacje tych drzew znajdują się Afryce. Ziarna kakaowca po zerwaniu są poddawane krótkiej fermentacji w specjalnych zbiornikach, następnie są suszone i prażone w wysokiej temperaturze. To ten proces nadaje im smaku oraz aromatu, który znamy.

·        Aby uzyskać czekoladę gorzką – miazgę kakaową miesza się z cukrem i masłem kakaowym. Czym więcej użytej miazgi tym silniejszy i bardziej gorzki jest finalny smak.

·        Aby uzyskać czekoladę mleczną domieszany jest składnik uzyskany z mleka.

·        Biała czekolada tak naprawdę nie do końca jest czekoladą, gdyż nie zawiera          najważniejszego składnika – kakao. Składa się z masła kakaowego, cukru i składników mlecznych.

Czekolada sama w sobie nie ma właściwości zdrowotnych, a jedynie kakao w niej zawarte. Kakao zawiera m.in. żelazo, magnez, potas, jest źródłem witamin z grupy B, w mlecznej czekoladzie znajdziemy również wapń, jednak zawiera ona mniejszy procent kakao. Czekolada gorzka zmniejsza napięcie nerwowe, poprawia humor – wynika to z obecności kofeiny i teobrominy. Z powodu zawartości kofeiny, która jest substancją psychoaktywną, dzieci mogą jeść czekoladę w niewielkich ilościach. Nie podawajmy czekolady niemowlętom. Mały kawałek dobrej jakościowo czekolady można podać dopiero półtorarocznemu dziecku. Lepiej jednak podać dziecku kostkę gorzkiej czekolady, niż inne dostępne słodycze np. żelki czy batoniki, będzie dla niego zdrowsza. U starszych dzieci, nastolatków spożywających duże ilości czekolady, mogą pojawić się problemy z cerą. Dorośli mogą zjeść „bez wyrzutów” 2 kostki czekolady deserowej (10 g) dziennie. Taka ilość nie spowoduje tycia, a dodatkowo zapobiegnie chorobom układu krążenia i nowotworom.

A oto kilka ciekawostek, dotyczących czekolady:

·        Z 1,5 kg ziarna powstaje nawet 1 kg czekolady

·        Największa tabliczka czekolady powstała w 2015r. w Chorwacji i ważyła ponad 8 ton.

·        Do tej pory każda misja kosmiczna miała na wyposażeniu czekoladę.
Takie święto nie zdarza się często, więc pozwólmy sobie na słodkie świętowanie.

Ewa Nikiel