Zajęcia feryjne w ZSP Witkowice


Podczas ferii zimowych uczniowie klas 4-8 z naszej szkoły wzięli udział w dwóch rodzajach zajęć, na których wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria przyszłości". Pierwsza grupa zajęła się budowaniem elementów parku rozrywki z klocków Lego Education. Najpierw uczniowie wybrali interesujące ich obiekty i, postępując zgodnie z instrukcją, zbudowali m.in. karuzelę, zjeżdzalnię czy restaurację. Następnie powstały różne jeżdżące pojazdy zbudowane według pomysłów uczestników zajęć, w tym prototyp zdalnie sterowanego samochodu. Do zaprogramowania ruchu pojazdów użyliśmy aplikacji Lego Spike. Budując i programując przy użyciu zestawów LEGO® Education SPIKE™ Essential i LEGO® Education SPIKE™ Prime, uczniowie mogą przejść od prostych zagadnień do bardziej złożonych, rzeczywistych problemów. 

Drugie z zajęć dotyczyły modelowania i druku 3D. Na początku uczniowie poznali krótką historię druku 3D. Wspólnie zastanawialiśmy się nad zastosowaniem go w medycynie, architekturze czy przemyśle. Następnie przygotowaliśmy drukarkę do pracy i załadowaliśmy nowy filament. Uczniowie za pomocą oprogramowania 3D Playground stworzyli swoje autorskie modele budynków. Wybraliśmy jeden z nich i obserwowaliśmy proces wydruku. To niesamowite doświadczenie, kiedy wirtualne obiekty stają się realnym przedmiotem. Młodzież biorąca udział w zajęciach poszerzyła swoją wiedzę z informatyki, programowania, wykorzystywania nowych technologii w życiu codziennym. Wszystko to wpływa na zdobywanie takich umiejętności jak: zdolność logicznego i kreatywnego myślenia, rozwijanie myślenia komputacyjnego oraz umiejętność współpracy w zespole tak pożądanych przez pracodawców.

W czasie ferii zorganizowano również zajęcia dla uczniów klas I - III. Uczestnicy zajęć z rękodzieła artystycznego, doskonalili umiejętności manualne, kreatywność, współpracę w grupie. Rezultaty pracy to: misie z włóczki oraz koszyczki. 

 Justyna Falc, Zofia Łysek