Laboratorium Przyszłości w naszej szkole


Laboratorium Przyszłości w naszej szkole, czyli co…?

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Jak wiadomo, kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. Cieszymy się zatem, że nasza szkoła może brać udział w tak fantastycznym przedsięwzięciu!

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i  rozwijaniu umiejętności manualnych oraz technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

W ramach programu otrzymaliśmy:

- aparat fotograficzny do wideoblogów wraz z akcesoriami: zestawem oświetleniowym, mikrofonem kierunkowym, mikroportem i gimbalem.

- długopisy i drukarkę 3D z akcesoriami

- BeCreo zestaw z mikrokontrolerem

- laptop Acer TravelMate

- zestawy LEGO® Education

- modułowe Pracownie Przyrodnicze

- robota Photon EDU

- stację lutowniczą HOT AIR

- zestaw edukacyjny Arduino

 Jak widać, Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także na zajęciach pozalekcyjnych oraz  kołach zainteresowań! Czekamy z niecierpliwości na efekty działań pracy uczniów z Laboratorium Przyszłości! (31IX)

 Opracowała: Justyna Falc