Akademia z okazji Dnia Niepodległości oraz udział Szkoły i Przedszkola w akcji „Szkoła do Hymnu”

Ósmego listopada w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Witkowicach rozbrzmiało głosami Uczniów i Uczennic naszej szkoły. Wszyscy odświętnie ubrani rozpoczęliśmy o godzinie 10:35 uroczystą akademię z okazji 101- szej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczennice klasy 8a, przywitały panią dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Uczniów i wprowadziły Nas w uroczysty nastrój jesiennej refleksji...

Niezwykła to była akademia. Nasze koleżanki i koledzy "opowiedzieli" Nam historię 123 lat niewoli Państwa Polskiego śpiewając pieśni patriotyczne. Najpierw Emilia Kasperek zaśpiewała hymn Szkoły Rycerskiej z 1774 roku - "Hymn do miłości Ojczyzny". Potem klasy 2a i 4 zaprezentowały się w utworze Feliksa Gwiżdża "Przybyli ułani pod okienko". Klasa 5b podchwyciła rytm i rozbrzmiała skoczna piosenka "Hej, hej ułani... ." Klasa 6a pochwaliła się swoją interpretacją pieśni "Marsz, marsz Polonia", którą Polonia za granicą kraju przyjęła jako swój nieoficjalny hymn. Następnie klasa 5a pokazała, że śpiewać potrafi wykonując pieśń z okresu Powstania Styczniowego - "Hej strzelcy wraz!"

Poruszeni marszowym rytmem zasłuchaliśmy się w "Rotę" Marii Konopnickiej, a potem w pieśń zatytułowaną "A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć.", którą Emilia Kasperek zaśpiewała w duecie z Jakubem Gałdynem. Pieśni "Białe róże" i "O mój rozmarynie" wprowadziły nastrój jesiennej zadumy. Pieśni patriotyczne przedstawiają trudne problemy ludzi w tragicznych czasach. „Niepodległość” to trudne słowo. Piosenka zatytułowana: „Co to jest niepodległość?” z pewnością przybliżyła znaczenie tego pojęcia najmłodszym Uczennicom i Uczniom.

W tym momencie Narrator przerwał nasze uroczyste śpiewanie. Zbliżała się godzina 11:11 i uroczyste wykonanie Hymnu Polski w ramach akcji: „Szkoła do hymnu”.

"Jeszcze Polska nie zginęła..." - popłynęło dumnie w niepodległym kraju, w polskiej szkole i w wolnej Polsce. Nasi Uczniowie godnie reprezentowali Zespół Szkolno – Przedszkolny w Witkowicach. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” kontynuowaliśmy uroczysty program akademii. Uczennice klasy 4 - Milena Grzywa, Daria Gawęda i Amelia Kawończyk w przejmującym utworze "Orlątko" ukazały nam jak wielką cenę płaciły dzieci walczące w obronie Ojczyzny. Na koniec klasa 5a przypomniała pieśń z 1918 roku sławiącą polską piechotę. „Szara piechota" wykonana przez młodzież tej klasy zakończyła piękną akademię ku czci 101szej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Bardzo dziękuję za wkład włożony w przygotowanie akademii - paniom: Barbarze Kos, Małgorzacie Gawęda i Barbarze Gawędzie - Badera oraz panom Bogdanowi Kocembie i Janowi Kuźmie.

Dziękuję uczennicom klasy 8a - Amelii Boguni, Julii Kowalskiej, Emilii Mydlarz, Marioli Migdałek, Patrycji Olbrzymek, Annie Zontek i klasie 5a za pomoc w przygotowaniu kotylionów. Dziękuję wykonawcom - bez Waszej pomocy i pracy drogie Uczennice i drodzy Uczniowie ta uroczystość nie byłaby tak piękna.
Małgorzata Gołek

Script logo